Абетка безпеки

ПІДЛІТКАМ

Що потрібно знати про суїцид?

Оскільки суїцид щороку загрожує життю багатьох тисяч молодих людей, всі підлітки повинні уявляти собі, "що таке суїцид і як з ним боротися".

Пам'ятай, для боротьби з суїцидом достатньо однієї людини - тебе.

Перш ніж надати допомогу другові, який збирається вчинити суїцид, важливо розташовувати основною інформацією про суїцид і про суїцидента. Особливо важливо бути в курсі дезінформації про суїцид, яка поширюється набагато швидше, ніж інформація достовірна. Зараз ти отримаєш інформацію про суїцид, яку необхідно знати для надання ефективної допомоги опинився в біді другу чи знайомому.

Хто здійснює самогубства? Чому? Яким чином?

Ми знаємо, що тема суїциду вселяє страх. Страх цей може бути ще більшим, якщо ти знаєш когось, хто зробив спробу піти з життя або ж наклав на себе руки, або якщо тобі самому приходили в голову думки про суїцид. Ми знаємо також, що суїцид є забороненою темою, про нього не прийнято говорити з батьками, вчителями або друзями.

Можливо, ти знаєш когось, хто скоїв суїцидальну спробу. Можливо, ти знаєш когось, хто скоїв суїцид. Якщо це так, то ти, мабуть, чув, як хтось (можливо, і ти сам) задавав питання: "Навіщо їй було вмирати?" Або "Навіщо йому було так чинити зі своєю родиною?"

Питання ці цілком природні, але здебільшого ти не отримаєш на них однозначної відповіді, не дізнаєшся, чому твій знайомий вирішив розлучитися з життям. Напрошується інший, більш точний питання: "Яка проблема або проблеми виникли у цієї людини?" Тобі це може здатися дивним, але більшість підлітків, що здійснюють суїцид, насправді вмирати адже не хочуть. Вони просто намагаються вирішити одну чи кілька проблем. Трагедія полягає в тому, що проблеми тимчасові вони вирішують раз і назавжди. Найважливіше - пам'ятати, що в більшості своїй молоді люди, які намагаються покінчити з собою або кінчають із собою, вмирати зовсім не хочуть. Вони хочуть уникнути проблем, які, на їх погляд, їм не по плечу. Ці проблеми завдають їм емоційну і фізичну біль, і суїцид представляється їм надійним засобом цей біль зупинити.

Звідки ми знаємо, що тисячі молодих людей, які вчинили суїцид в минулому році, вмирати зовсім не хотіли? А якщо вони не хотіли вмирати, то чому померли?

Здебільшого молоді люди здійснюють суїцидальну спробу у себе вдома між чотирма годинами після полудня і повністю. Іншими словами, вони намагаються покінчити з собою саме там, де їх швидше за все знайдуть, і роблять це в такий час дня, коли хтось із членів сім'ї здебільшого перебуває вдома. Шанс прийти їм на допомогу великий, - той же, хто сподівається, що буде врятований, насправді вбивати себе не хоче.

А як же ті молоді люди, яких врятувати не вдалося? Звідки ми знаємо, що насправді вмирати їм не хотілося? Напевно ми знати цього не можемо, однак, розмовляючи з молодими людьми, яких врятувати вдалося, але які мали б загинути, ми можемо уявити собі, про що вони думали.

Зіткнувшись з невідворотністю смерті, майже всі вони говорили, що несподівано починали розуміти: проблеми їх не настільки великі, щоб їх не можна було вирішити. Їм раптом ставало ясно: не так вже все погано. За секунду до смерті вони усвідомлювали, що хочуть жити.

Для того щоб утримати друга або знайомого від самогубства, треба трохи розбиратися в людській психології.
Щоб цінувати життя, необхідно знати дві основні речі:

1. Нам потрібно, щоб нас любили.

2. Нам потрібно добре до себе ставитися.

На нашу поведінку впливають два основних принципи:

1. Наша поведінка залежить від того, як ми до себе ставимося.

2. Поведінка кожної людини має мету; наші вчинки не відбуваються "просто так".

Якщо керуватися цими дуже важливими міркуваннями і ясно уявляти собі їх реальний, практичний сенс, то можна трохи краще розібратися, чому деякі підлітки хочуть піти з життя. Ти побачиш так само, як дружні турбота і ласка вміють обнадіювати, гнати від себе думки про самогубство.

Потреба кохання.

Для того щоб цінувати себе і своє життя, всі ми повинні відчувати любов до себе. Потреба любові - це:

- Потреба бути коханим;

- Потреба любити;

- Потреба бути частиною чогось.

Якщо ці три "потреби" присутні в нашому житті велику частину часу, ми в змозі справлятися з життям, вирішувати які постають перед нами проблеми.

Підліткам, яких не люблять, які самі не відчувають симпатії до своїх однокласників і вчителям, які відчувають себе чужими і вдома, і в школі, і у дворі, справлятися з неприємностями набагато складніше. Через те, що вони погано вчаться, не ладнають з батьками, друзями та вчителями, їх самооцінка знижується, вони відчувають свою нікчемність, самотність, "незалученість". Звідси і нездатність вирішувати багато наболілі проблеми. Від того, що самооцінка їх знизилася, навіть ті проблеми, які раніше вирішувалися мимохідь, тепер стають для них нерозв'язними.

Деякі підлітки порівнюють це тривожне, неприкаяне стан з відчуттям потопаючого, який захлинувся і йде на дно, або ж людину, у якого судорожно стискається від туги серце. Як ти думаєш, що для них в цей нелегкий час найголовніше? Ти вгадав - Друг.

Поміркуй сам. Припустимо, ти задумав вчинити самогубство, тому що "тебе ніхто не любить", і раптом ти починаєш відчувати чиюсь -то ласку, турботу, з тобою говорять, тебе слухають - і в тебе з'являється проблиск надії. Якщо ж тебе переслідують думки про смерть, тому що ти сам нікого не любиш, то теплі почуття по відношенню до тебе можуть виявитися заразними: під їх впливом може розтанути і твоє холодне серце. Якщо ж ти хочеш покінчити з собою, тому що відчуваєш, що нікуди "не вписується", буває достатньо всього одного дружнього рукостискання, щоб відчути, що ти зайняв місце в серці хоча б однієї людини.

Дбайливий і ласкавий друг здатний відрадити тебе від самогубства, бо він задовольняє твою потреба в любові, потреба, настільки властиву кожному з нас. Іноді для порятунку людини буває достатньо всього одного ласкавого слова.

Оточення - це те місце, де ти знаходишся "в оточенні" інших. Такі "оточень" у тебе декілька: будинок, школа, двір. Перебуваючи в компанії своїх друзів, ти перебуваєш в оточенні однолітків. В принципі "оточення" може бути ще більше, наприклад: робота, церква або баскетбольний майданчик. У кожному з таких місць ти взаємодієш, контактуєш з іншими. Розмовляєш, смієшся, сперечаєшся. А іноді просто мовчиш.

Самооцінка - це те, як ти оцінюєш себе сам.

На чому ґрунтується наша самооцінка?

- Наша самооцінка - це наше самовідчуття. Те, як ми сприймаємо себе, наше життя, наші почуття по відношенню до друзів - все це впливає на нашу самооцінку.

- Наша самооцінка - це і те, яким ми представляємо іншим. Наша самооцінка залежить від того, як до нас ставляться наші друзі, вчителі, батьки або вихователі, що вони про нас говорять.

Подумай, як зміниться твоя самооцінка в залежності від наступних обставин:

- Твої батьки тебе хвалять;

- Ти завалив іспит;

- Твої друзі "за тебе горою";

- Вчитель фізкультури кричить на тебе;

- Ти зважаєш самої гарненькою дівчиною в класі;

- Хтось назвав тебе "психом";

- Тебе обрали до ради класу;

- Ти підвів приятеля.

Важлива інформація № 1.

Суїцид - основна причина смерті у сьогоднішньої молоді.

Суїцид є "вбивцею № 2" молодих людей у ​​віці від п'ятнадцяти до двадцяти чотирьох років. "Вбивцею № 1" є нещасні випадки, у тому числі передозування наркотиків, дорожні пригоди, падіння з мостів і будівель, самоотруєння. На думку ж фахівців, багато з цих нещасних випадків в дійсності були суїцидами, замаскованими під нещасні випадки. Якщо фахівці праві, то тоді головним "вбивцею" підлітків є суїцид.

Іноді смертний випадок визнається суїцидом лише в тому випадку, якщо що покінчив із собою залишив передсмертну записку, однак більшість тих, хто вирішив розлучитися з життям, записок, як правило, не залишають. Іноді не можна точно сказати, з'явилася та чи інша насильницька смерть самогубством, тому в графу "суїцид" потрапляють лише ті випадки, які не викликають ніяких сумнівів.

Дослідження показують, що цілком серйозні думки про те, щоб покінчити з собою, виникають у кожного п'ятого підлітка. З роками суїцид "молодшає": про суїцид думають, намагаються покінчити з собою і кінчають зовсім ще діти.

Важлива інформація № 2.

Як правило, суїцид не відбувається без попередження.

Більшість підлітків, які намагаються покінчити з собою, майже завжди попереджають про свій намір: говорять або роблять щось таке, що служить натяком, попередженням про те, що вони опинилися в безвихідній ситуації і думають про смерть. Про свої плани розлучитися з життям не діляться з оточуючими лише деякі. Хтось із друзів виявляється в курсі справи завжди

Важлива інформація № 3

Суїцид можна запобігти.

Є думка, що якщо підліток ухвалив рішення розлучитися з життям, то перешкодити йому вже неможливо. Вважається також, що якщо підлітку не вдалося покінчити з собою з першого разу, він буде здійснювати суїцидальні спроби знову і знову, до тих пір, поки не доб'ється свого.

Насправді ж, молоді люди намагаються, як правило, покінчити з собою всього один раз. Більшість з них представляють небезпеку для самих себе лише в продовження короткого проміжку часу - від 24 до 72 годин. Якщо ж хтось втрутиться в їхні плани і надасть допомогу, то найімовірніше, знову робити замах на своє життя вони не будуть.

Важлива інформація № 4.

Розмови про суїцид не наводить підлітків на думки про суїцид.

Існує точка зору, ніби розмови з підлітками на "суїцидальні" теми становлять чималу небезпеку, так як вони можуть захотіти випробувати цю небезпеку на собі. Ти, мабуть, чув розмови про те, що не можна, мовляв, розмовляти з молоддю про наркотики, тому що тоді вони можуть захотіти їх спробувати; не можна розмовляти з ними про секс, тому що тоді вони займуться сексом, і т.д. Деякі батьки, вчителі, психологи уникають слова "суїцид", тому що бояться навести своїх підопічних на думку про насильницьку смерть.

Насправді ж, розмовляючи з підлітком про суїцид, ми зовсім не підштовхуємо його суїцид зробити. Навпаки, підлітки отримують можливість відкрито говорити про те, що вже давно їх мучить, не дає їм спокою. Якщо твоя знайома, немов би ненароком, заводить розмову про самогубство, це означає, що вона давно вже про нього думає, і нічого нового ти їй про нього не скажеш. Більше того, твоя готовність підтримати цю "небезпечну" тему дасть їй можливість виговоритися, - суїцидальні ж думки, якими діляться з співрозмовником, перестають бути думками суіцідальноопаснимі.
Важлива інформація № 5.

Суїцид не передається у спадок.

Від мами ти можеш успадкувати колір очей, від тата - веснянки на носі; суїцидальні ж ідеї у спадок не передаються. Разом з тим, якщо хтось із членів твоєї родини вже скоїв суїцид, ти опиняєшся в зоні підвищеного суїцидального ризику. Уяви, наприклад, сім'ю, де батьки багато курять, п'ють або вживають наркотики. У такій сім'ї діти ризикують перейняти шкідливі звички батьків. На цих дітей діє так званий "фактор навіювання": батьки, мовляв, поганому не навчать. Зрозуміло, діти зовсім не зобов'язані наслідувати батьків. Для наслідування вони вправі вибрати інший, більш позитивний, приклад.

Важлива інформація № 6.

Суїциденти, як правило, психічно здорові.

Як правило, підлітки, які здійснюють спробу покінчити з собою, психічно хворими не є і становлять небезпеку виключно для самих себе. Здебільшого вони знаходяться в стані гострого емоційного конфлікту, від чого протягом короткого проміжку часу думають про самогубство. Лише у дуже невеликої кількості молодих людей спостерігаються серйозні хімічні і фізичні порушення мозкової діяльності, у зв'язку з чим їх вчинки і відчуття можуть протягом довгого часу відрізнятися неадекватністю.

Психічно нездорові люди часто кінчають з собою. Через різких перепадів настрою та неадекватної поведінки життя їх перетворюється на тортури - однак твої друзі і знайомі, в більшості своїй, до цієї категорії не належать.

Важлива інформація № 7.

Той, хто говорить про суїцид, здійснює суїцид.

З десяти роблять замах на своє життя підлітків сьомій ділилися своїми планами. Тому більшість підлітків, які говорять про суїцид, не жартують. Проте у нас прийнято від них "відмахуватися". "Він жартує", - говоримо або думаємо ми. - "Вона робить вигляд", або: "Це він каже, щоб привернути до себе увагу!" Не ризикуй життям свого друга: раз він заговорив про самогубство, значить це серйозно.

Важлива інформація № 8.

Суїцид - це не просто спосіб звернути на себе увагу.

Часто друзі і батьки пропускають повз вуха слова підлітка: "Я хочу покінчити з собою". Їм здається, що підліток хоче, щоб на нього звернули увагу, або ж що йому просто щось потрібно.

Якщо твій знайомий заговорив про самогубство, то він і справді хоче привернути до себе увагу. І разом з тим він не жартує. Які вже тут жарти! Якщо ти справжній друг, то в цій ситуації тобі не личить міркувати про те, для чого йому знадобилося привертати до себе увагу. Замість цього, зверни увагу на те, що говорить твій друг, що не міркуй про те, чим він керувався, заговоривши про суїцид.

Виходячи з того, що якщо твій друг завів розмову про самогубство, значить живеться йому і справді не солодко. Значить, він зважився на відчайдушний крок. Навіть якщо він просто "робить вигляд", хоче звернути на себе увагу, це незвичайна поведінка свідчить про те, що він потрапив у біду. Щось у нього напевно сталося. І найкраще - прислухатися до його слів, поставитися до його загрозам всерйоз.

Важлива інформація № 9.

Суїцидальні підлітки вважають, що їхні проблеми серйозні.

Різні люди дивляться на одну і ту ж ситуацію, на одну і ту ж проблему по-різному. Те, що одному здається дурницею, іншому може здатися кінцем світу.

Напевно, ти погодишся, що діти і дорослі часто дивляться на життя по-різному. Те, що жахливо для тебе, для них нісенітниця, і навпаки. У тебе, наприклад, поганий настрій від того, що ти побився зі своїм кращим другом, а батьки скажуть: "Ну і що? У тебе й без нього друзів вистачає ".

На життя по-різному дивляться не тільки батьки і діти. Навіть у самих близьких друзів може бути різна точка зору: те, що "здорово" для тебе, для одного твого друга "паршиво", а для іншого - "нормально".

Важлива інформація № 10.

Суїцид - наслідок не однієї неприємності, а багатьох.

Ти ж чув вираз: "Остання крапля, яка переповнила чашу терпіння"? Причини, які ведуть до суїциду, подібні капає в чашу терпіння краплях. Кожна крапля - ніщо, двом краплях, десяти краплях ні за що не заповнити чашу доверху. А тепер уяви, що крапель цих і не десять і навіть не сто, а багато тисяч. У якийсь момент чаша терпіння буде переповнена.

Зазвичай люди не здійснюють самогубство через однієї якоїсь неприємності. Здебільшого вони намагаються піти з життя не через однієї невдачі, а через серію невдач.
Важлива інформація № 11.

Самогубство може зробити кожен.

Запобігти суїциду було б найпростіше, якби його здійснювали тільки певні підлітки. На жаль, тип "суїцидонебезпечними підлітка" встановити неможливо.

Підлітки з багатих сімей схильні суїцидальним настрої нітрохи не менше, ніж підлітки з сімей потребують. Суїцид здійснюють не тільки ті підлітки, які погано вчаться і ні з ким не ладнають, але і молоді люди, у яких немає проблем ні в школі ні вдома.

На перший погляд може здатися, що вашій подрузі не грозить суїцид, тому що у неї все є: гроші, машина, друзі, модні "ганчірки". Але добробут - зовсім не гарантія від суїциду. Важливо те, що твої друзі говорять і роблять, а не те, скільки у них грошей і що вони, по-твоєму, відчувають.

Важлива інформація № 12.

Чим краще настрій у суїцидента, тим більше ризик.

Самогубство підлітка, який начебто вже виходить з кризи, для багатьох є повною несподіванкою. Більшість молодих людей намагаються покінчити з собою всього один раз в житті; для тих же підлітків, які можуть здійснити вторинну суїцидальну спробу, найнебезпечніший час - 80-100 днів після першої спроби.

Після першої спроби розлучитися з життям підлітки відчувають постійну підтримку оточуючих. Друзі, батьки, вчителі приділяють їм підвищену увагу, і в них виникає відчуття, що все їх люблять.

Однак через три місяці життя повертається в колишнє русло. Друзі, батьки та вчителі раніше оточують вчинила суїцид чималою турботою, проте життя, як мовиться, "бере своє", з'являються у них справи й важливіші. Тим більше що настрій у підлітка відмінне - ось всім і здається, що найгірше позаду.

Однак зробив суїцидальну спробу підліток повертається в нормальний стан повільніше, ніж може здатися. Страхи і неприємності, що підштовхнули його до суїциду, ще не пройшли остаточно, ще дають про себе знати. Ось чому цей етап найбільш небезпечний: всі опікувався підлітка зайнялися своїми справами, у нього ж виникає враження, що від нього відвернулися, і йому може прийти в голову думка зробити ще одну суїцидальну спробу, щоб "повернути" до себе увагу оточуючих.

Іноді на те, щоб остаточно зжити в собі суїцидальні наміри, підліткам потрібно не менше трьох місяців. За цей час може з'ясуватися, що ситуація на краще не змінилася: кохана дівчина до нього не повернулася, відмітки краще не стали, пристрасть до наркотиків або до алкоголю таке ж сильне. Тут-то їм і приходить в голову думка, що єдиний вихід з положення - повторна спроба розлучитися з життям. Вони перебувають у непоганій формі і починають планувати суїцидальну спробу номер два з подвоєною енергією.

У цьому випадку їх друзям слід бути насторожі. Тобі може здатися, що твій друг після першої спроби одумався і "пішов на поправку", - він же в цей самий час задумав другого суїцид активно приступив до здійснення свого наміру. Вигляд у нього при цьому абсолютно щасливий, адже про себе він думає: "Нічого, скоро все це скінчиться".

Інформація № 13 - найважливіша: друг може запобігти самогубству!

Від турботливого, люблячого одного залежить багато чого. Він може врятувати потенційному суициденту життя.

А тепер уяви, що хтось із твоїх друзів поділився з тобою своєю таємницею, - сказав, наприклад, що хоче покінчити з собою. Погодься, якщо б він тобі не довіряв, то й секретами б не ділився. І заговорив твій друг з тобою, можливо, саме тому, що вмирати-то він не хотів. До тебе він звернувся тому, що вірив: зрозуміти його зможеш тільки ти.

На головну

Кiлькiсть переглядiв: 726

Коментарi